MOTOCROSS FORUM CZECH

- vše pro příznivce MX / PITBIKE / SIDE / ATV / MOTOCROSS / FMX / QUAD / TRIAL / CHINA
 
PříjemPříjem  Seznam uživatelůSeznam uživatelů  Přihlášení  RegistraceRegistrace    

Share | 
 

 Tvrdnutí předloktí - CO S TÍM?

Goto down 
AutorZpráva
SkejT
admin
SkejT

Věk : 37
Příspěvky : 1784
Založen : 08. 10. 15
Bydliště : pod Pradědem
Motorka : YZ450

PříspěvekPředmět: Tvrdnutí předloktí - CO S TÍM?   30.09.16 6:44

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tvrdé ruce
Asi každému, kdo jezdí na motorce v terénu ztuhly ruce. Je tu mnoho teorií proč tohle vzniká. Základní je asi taková, že: ?únava svalů nastává stejným stažením (omezeným rozsahem pohybu) svalu?. Blíže řečeno, při jízdě se snažíte držet řídítka pořád stejnou silou, proto se předloktí nepohybuje v plném rozsahu, jako jiné svaly. Tato stálá kontrakce svalu zapříčiňuje nalití předloktí krví a tím nedostatek kyslíku do svalu. Výsledek: ztuhlé ruce.

Řešení:
Omezte používání rukou
Při správném stylu jízdy, by jste měli motorku držet více koleny. To dovolí ovládat motorku dolní částí těla, kde máte větší, více používané svalstvo. Takže, když motorku nebudete kontrolovat a držet jen rukama, a ruce budete mít spíš k ovládání, nebudou tak unavené a vydržíte jezdit déle?.

Posilujte předloktí:
Přivažte závaží na kulatinu (násada na koště) přes asi metr dlouhý provaz, na každém konci chyťte kulatinu a navíjejte a spouštějte závaží na provazu.
Používejte ?mačkátka?. Buď pružinová nebo gumové kroužky, ty by měli mít různé barvy dle odporu.
Jestli máte doma činky, nebo v posilovně, vytáčejte je jenom v zápěstí. Další varianta s tyčí, nebo činkou, položené předloktí na lavici a vytáčení. Buď nadhmatem nebo podhmatem
Dále se dají použít techniky na bojové umění

Snižte vibrace
Přidáte-li závaží na konce řídítek, omezíte jejich vibrace a tím i únavu předloktí. To platí hlavně u dvoutaktu, čtyřtakty mívají už vyvažovací hřídele. Dále proti vibracím, uložení řídítek přes gumové vložky v brýlích..
Zlehčete chod spojky

Pokud máte tuhou spojku, máte jistotu že právě tady vaše svaly dostávají dost zabrat. Řešením je zlehčení chodu spojky
Návrat nahoru Goto down
http://motocross.forumczech.com
SkejT
admin
SkejT

Věk : 37
Příspěvky : 1784
Založen : 08. 10. 15
Bydliště : pod Pradědem
Motorka : YZ450

PříspěvekPředmět: Re: Tvrdnutí předloktí - CO S TÍM?   30.09.16 6:45

10 tipů proti ztuhlým rukám

Každý, tím myslím opravdu každý se v nějakém bodě své kariéry trápí s tvrdnoucíma rukama. Ať jde o víkendového jezdce nebo profesionálního závodníka, ztuhlé ruce je něco, co potká každého. Sice tréninkovaného jezdce né tak rychle jako někoho, kdo jezdí jednou, dvakrát měsíčně.

Tuhnutí a bolest rukou způsobují dva faktory: Kardiovaskulární kondice a technika jízdy. Pokud můžete zlepšit kardiovaskulární zdatnost a následně techniku jízdy problémy z rukami začnou mizet?.

1) Jezděte
?Více jezdíš.. ?tím lepší budeš? Slova Jeff Emig

2) Srdce
Už bylo řečeno, s větší kondičkou budou menší problémy se ztuhlým zápěstím. Jak Ricky Carmichael opakovaně řekl, jeho úspěchy patří tvrdému tréninkovému plánu.

3) Dívejte se do předu
Uvědomili jste si někdy, jak malé překvapení na trati může poslat Vaší tepovou frekvenci k výšinám? A následováno ztuhlým zápěstím? Koukejte do předu ve snaze předcházet takovým překvapením.

4) Držte rovnováhu
Při jízdě buďte tak aby Vás motorka spíše tlačila než táhla ? přesunout se na předek při akceleraci a do zádu při brzdění. Hlavní idea je zmírnit práci rukou, aby jste na nich tolik nevyseli.

5) Vše je v nohách
Stisknete a hýbejte motorkou nohami.

6) Uvolněte se
Povolte stisk, ruce a zhluboka se nadechněte kdykoliv budete moct. Doopravdy na to myslete když budete jezdit. Na rovinkách, nebo ve vzduchu nad skokem se uvolněte, z relaxujte..

7) Mějte vše O.K.
Nechcete aby stav Vašeho vybavení ? motorky ? vás nutil makat ještě více než musíte. Ujistěte se že pérování je nastaveno jak by mělo být, pozice řídítek, páček, gripy (hefty) jsou vám přizpůsobeny Vám, jen jak je to možné. Můžete postřehnout, že se Vám jede lépe s řídítky více dopředu nebo dozadu a podobně.

8.) Nechte krev proudit
Rozhýbejte se před tím než se poprvé rozjedete na trať. Rychlí proběhnutí v depu nebo jiné cvičení na rozpumpování Vám zlepší oběh v rukách. Jakmile budete na trati, oběh se sníží do Vašeho rytmu.

9) Pijte!!!
Mějte vždy dostatek tekutin!

10) Dýchejte
Zapomenout dýchat při ježdění ? jakkoliv blbě to zní ? patří mezi nejvíce rozšířené příčiny tuhnutí rukou mezi začínajícími jezdci. Dbát na dýchání Vám i pomůže zůstat uvolněný.

Kdo potřebuje připomínat jednu z nejdůležitějších lidských činností? Myslím, že téměř každý z nás. ?dýchej? je jedna z nejpoužívanějších zpráv která jde od trenérů ke sportovcům. Motokros nevyjímaje.

Tak, i když zatnete svaly před řadou skoků, nezapomeňte dýchat. Dejte si do podvědomí, že když jste ve vzduchu nad skokem ? nádech! ? když máte chvilku kdekoliv na trati ? nádech!
Návrat nahoru Goto down
http://motocross.forumczech.com
SkejT
admin
SkejT

Věk : 37
Příspěvky : 1784
Založen : 08. 10. 15
Bydliště : pod Pradědem
Motorka : YZ450

PříspěvekPředmět: Re: Tvrdnutí předloktí - CO S TÍM?   30.09.16 6:51

Ať už jste profík nebo víkendový hobby jezdec, určitě znáte ztvrdlé předloktí. I když profesionálům předloktí ztuhne později než hobíkovi, který jezdí jednou či dvakrát do měsíce, tento problém mají i oni.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Další rady jak oddálit ztuhnutí předpoktí. Toto svalové ztuhnutí ovlivňují dvě věci:

- kondice kardiovaskulárního systému
- technika jízdy


Trošku teorie na úvod. Svaly v lidském těle se občas nacházejí ve skupinách, kde jsou spolu obalené v jakési bláně zvané fascia , která drží svaly, cévy a šlachy pohromadě. Fascia je sice tenoučká ale zato pevná a velmi málo elastická. Sval pracuje podobně jako motor - potřebují na svou činnost kyslík a odpadní produkt je oxid uhličitý. Na rozdíl od motoru, palivo i odpady putují spolu přes náš krevní oběh - krev roznáší kyslík a sklízí oxid uhličitý. Pokud jsme v mizerné kondici a nejsme rozehřátý, krev nestačí dodávat a odebírat produkty látkové výměny a svaly z toho začnou zvětšovat svůj objem. Celý problém je v tom, že svaly předloktí jsou obaleny ve fascii a nemají se kam "roztahovat", proto ztvrdnou a my ztrácíme sílu a co je nebezpečnější - můžeme dostat křeč a přidržíme plyn v nesprávné chvíli. Ztvrdnutí předloktí ( armpump z angličtiny) je jedním z důvodů mnoha pádů, nehod a nenaplněných tužeb.

Existují různé rychlé způsoby jak tento stav zlepšit. Je možná jednoduchá operace, kdy Vám operativně prořežou fascii a Vás navždy zbaví tohoto problému (Podle statistik je recidiva po této operaci na úrovni 30% po dvou letech, a následný stav se řeší velmi obtížně pro fibrotické srůsty na operované fascii. V každém případě se to nedá doporučit jako standardní výkon pro každého. Je to výkon určen pro špičkové jezdce, který jim pomůže na relativně krátkou dobu a tito musí počítat s následky). Je možné před sportovním výkonem užívat léky na ředění krve, aby snadněji proudila žilami. Elegatní způsob je také konečně namazat lanko spojky a plynu:) Pokud však dokážete zlepšit celkovou kondici Vašeho krevního oběhu a následovat základy správné techniky jízdy, problém se ztuhlým předloktími se postupně vytratí. Zapomeňte na posilovnu a velké činky. Posilňováním - například pryžovými kroužky v rukou - svalů předloktí jejich postupně připravíte na nápor zátěže při ježdění. Vaše tělo potřebuje výdrž, ne velké svaly! Nabízíme Vám 10 dobrých rad, jak se vyhnout ztvrdlý předloktí bez léků a skalpelu.

1. Jezdit, jezdit, jezdit!
Jak řekl Jeff Emigi, "čím víc jezdíš, tím lepší budeš". Zlaté pravidlo, čtením tohoto článku na internetu se Vaše kondice nezlepší! Takže jakmile dočtete, směle do ježdění! Pokud jste hobby jezdec, nemusíte jít zrovna trénovat na trať, jezděte kde můžete, dosáhněte souhru s motocyklem!

2. Srdce a krevní oběh
Jak jsem již zmínil, zlepšování krevního oběhu během tréninku je nejlepší co můžete udělat pro zmírnění problémů se ztuhlým předloktím. Ricky Carmichael opakovaně říkal, že jeho úspěch je obrazem nekompromisního tréninku.

3. Dívejte před sebe
Uvědomili jste si někdy jako Vás dokáže malé překvapení na trati vyvést z rovnováhy, rozbušit srdce a ztvrdlé ruce následují hned po tom? Nedívejte si před přední kolo, ale dále před sebe a vyhněte se takovým překvapením.

4. Buďte v rovnováze
Během soustředění nám Jeff Emigi dal skvělé rady: zaujměte na motocyklu takovou polohu, že Vás motocykl "tlačí" vpřed, namísto toho aby Vás "tahal". Proto se snažte dostat tréninkem do podvědomí přesouvání váhy vpřed při akceleraci a vzad při brzdění, je to jeden z nejdůležitějších bodů správného ježdění! Hlavní myšlenka je minimalizovat závislost na rukou a naučit se udržovat správnou jezdeckou polohu. Vyzkoušejte si to při tréninku a sami budete překvapeni jak dlouho vydržíte jezdit aniž Vám ztuhly předloktí.

5. Všechno je to o nohou
Sevřete a ovládejte motocykl pomocí nohou! Vím, že jste to slyšeli tisíckrát, ale jste si jistý že to tak i děláte?

6. Uvolněte se
Uvolněte sevření řídítek, uvolněte ruce a dopřejte si hluboký nádech tak často jako můžete. Vážně si na to vzpomeňte při jízdě! Během rovinek nebo ve vzduchu během skoku, nezapomínejte odpočívat.

7. Přizpůsobte si motocykl
Nedovolte aby se Vám díky nevhodnému nastavení jezdilo hůře. Upravte si polohu řídítek, páček nebo upravte nastavení tlumičů. Trénink není jen o ježdění, ale také o nalezení optimálního nastavení svého motocyklu. Po úpravě můžete zjistit, že se Vám jezdí mnohem komfornejšie a vydržíte déle.

8. Zahřejte se
Zahřejte se dříve než sednete na motocykl! Krátký jogging, strečink nebo jiné cvičení rozproudí krev v těle a končetinách. Začněte jezdit mírně, nasazení zvyšujte postupně. Pár minut zahřívání Vám velmi pomůže, tělo nedostane šok při náhlém prudkém zatížení.

9. Tekutiny
Ztrátu výkonnosti způsobuje i dehydratace. Tekutiny do těla doplňujte již alespoň hodinu před výkonem, ale postupně. Tělo neumí přijmout hodně tekutin najednou, měli byste "plné břicho". Mějte stále po ruce lahvičku s energetickým nápojem (ne Red Bull!) A průběžně z ní pijte po pár hltech. Vyberte si osvědčený nápoj, kde jsou zastoupeny všechny potřebné minerály i sacharóza a uhlohydráty.

10. Dýchání
Zapomenout dýchat během jízdy - tak hloupé jako to i zní - pravděpodobně nejobvyklejší chyba začátečníky. Uvědomte si, že správné dýchání Vám pomůže podat lepší výkon! Snažte se to ježdění tak "neprožívat" a uvolnit se, zbavit se stresu.Návrat nahoru Goto down
http://motocross.forumczech.com
SkejT
admin
SkejT

Věk : 37
Příspěvky : 1784
Založen : 08. 10. 15
Bydliště : pod Pradědem
Motorka : YZ450

PříspěvekPředmět: Re: Tvrdnutí předloktí - CO S TÍM?   01.06.17 12:44

Návrat nahoru Goto down
http://motocross.forumczech.com
Sponsored content
PříspěvekPředmět: Re: Tvrdnutí předloktí - CO S TÍM?   

Návrat nahoru Goto down
 
Tvrdnutí předloktí - CO S TÍM?
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
MOTOCROSS FORUM CZECH :: POKEC-
Přejdi na: